22.01.2022

Від Джавелінів до Стінгерів: Україна отримає озброєння для захисту від Росії

США та союзники нададуть Україні необхідну зброю для захисту від російських загарбників. Цього тижня різко зросли обсяги військового постачання від цивілізованого світу.

Головна подія – британські військово-транспортні літаки кількома рейсами доставили на територію нашої держави партію протитанкових гранатометів. Практично одночасно з цим про можливе озброєння України заговорили у Латвії, Литві, Естонії та Чехії.

Міноборони України вже назвало військові постачання безпрецедентними. Розгортаються вони під час підтвердження заяв Вашингтона про російське вторгнення в Україну.

Що отримала Україна останнім часом

Цього тижня з 17 по 19 січня в Україну прибула чергова партія міжнародної військової допомоги. Велика Британія передала кілька тисяч протитанкових гранатометів NLAW. Цю зброю розробили шведські конструктори.

Їх можна назвати аналогами “Джавелінів”, але вони не такі потужні і стріляють не надто з далеких дистанцій. Американський комплекс б’є за 4 кілометри – тобто майже повна безпека для стрільця. Шведський – це зброя міського бою, коли в танк потрібно стріляти в умовах прямої видимості.

NLAW розшифровується як Next Generation Light Anti-tank Weapon (легка протитанкова зброя наступного покоління). Це шведсько-британський винахід, який розрахований на ближній бій. Виробники заявляють, що система може знищити танк з відстані 800 метрів та пробити броню завширшки понад 500 мм. Мінімальна відстань для стрілянини починається з 20 метрів.

Важить такий гранатомет 12,5 кг, майже на 10 кг легше за “Джавелінів”, що зручно, оскільки він призначений для стрільби з плеча. Серед переваг називають швидке наведення за 5 секунд. Швидкість та траєкторія до цілі прораховуються автоматично за допомогою вбудованого комп’ютера.

Відсутність вогняного хвоста після пострілу робить NLAW зручною для удару з закритих приміщень, для боїв у місті. Британський комплекс коштує близько 30 тисяч доларів. Для порівняння один постріл “Джавеліна” коштує приблизно 80 тисяч. Британський аналог – це одноразовий протитанковий гранатомет, тобто після пострілу його не вдасться перезарядити. Загальна кількість гранатометів невідома, але їх, як кажуть у Британії, тисячі.

“Ми відправили тисячі протитанкових керованих ракет українським збройним силам”, – заявив заступник міністра оборони Великої Британії Джеймс Хіпі.

Міноборони України опублікувало відео із розвантаженням британської зброї в аеропорту. Його доставили військово-транспортні літаки ВПС Британії. У Лондоні після цього повідомили, що готові надіслати ще більше зброї Україні.

Що ще може отримати Україна

Ще один маршрут постачання озброєння планується з балтійських країн. При цьому в Чехії зазначили, що перед цим в Україні маємо визначитися з тим, яка саме допомога потрібна. Цього року чеські спецназівці візьмуть участь у навчаннях “Срібна шабля 2022” в Україні. Окрім того, очікується, що до Праги має приїхати головнокомандуючий ЗСУ Валерій Залужний.

Також Україна розраховує отримати більше зброї від США. Про це після візиту Ентоні Блінкена заявив голова українського МЗС Дмитро Кулеба. США готові й надалі зміцнювати обороноздатність України. Йдеться не лише про оборонний пакет у 60 млн доларів, який ми отримали у грудні, а й про додаткові обсяги оборонної зброї включно з летальною.

Зі США вже йдуть сигнали, що таку допомогу можуть збільшити. Республіканці внесли законопроєкт про постачання Україні озброєнь за ленд-лізом (за тією ж технологією йшли поставки Радянському Союзу під час Другої світової війни). У разі його ухвалення спростять та прискорять процедуру поставки українцям військової техніки для захисту від російських загарбників.