24.04.2021

Вербна неділя 2021: як святити вербу в умовах карантину

Українці святкуватимуть Вербну неділю у 2021 році 25 квітня. Свято відзначають за тиждень до Великодня.

У цей час в будинках православних ставлять гілочки свяченої верби. Їх зберігають цілий рік. Ними прикрашають ікони в будинках.

Верба нагадує, як дві тисячі років тому в Єрусалимі з зеленими гілками зустрічали Ісуса Христа. Люди бачили у ньому рятівника.

У 2021 році в умовах карантину не у всіх буде змога відвідати службу в церкві й освятити вербу, але Православна церква України (ПЦУ) оголосила рекомендації.

Як освятити вербу вдома
Цього року Церква пропонує, як і рік тому, обмежитися переглядом онлайн-трансляції святкового богослужіння та домашньої молитвою. Гілочки верби можна самостійно окропити святою водою, прочитавши або проспівавши над ними тропар свята.

Вербу готують в Лазареву суботу, 24 квітня. Гілочки краще зрізати з молодих дерев. Не можна ламати гілки з дерев, які схиляються до води або ростуть біля кладовищ. Обряд освячення можна проводити ввечері 24 квітня або в Вербну неділю, 25 квітня, рано вранці.

Для цього потрібно вимовити такі слова молитви: “Освячуються верби ці Благодаттю Всесвятого Духа і окропленням води ця священні, в ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь!”

Вербу оббризкують святою водою з церкви і вона вважається освяченою, що приносить добро і здоров’я.

Молитва у Вербну неділю вважається чудотворною. Її також читають перед освяченням верби. Також в свято рекомендується прочитати Молитву Входу Господнього в Єрусалим:

Чому вербу вважають оберегом

У народі “котики” вважаються оберегом від хвороб і пристріту, пожеж, повеней та інших бід. Люди вірять, що пухнасті бруньки зціляють хвороби, лікують від безпліддя і зміцнюють імунітет. Боязкі люди часто беруть вербу з собою для рішучості, її ставлять біля ліжка і навіть їдять бруньки перед подорожжю, щоб дорога склалася вдало.

Зазвичай вербу зберігають без води. Її залишають за іконою, ставлять як сухоцвіт в порожню вазу і просто закріплюють на стіні.

Чи можна святкувати без верби
Навіть, якщо у це свято у вас не виявиться верби, не турбуйтеся. Адже головне не обереги або матеріальні атрибути, а віра в душі і допомогу ближнім. Великдень адже і без вербових гілок настане, і головне не те, чи будуть вдома крашанки, паски і освячена верба, а наскільки чистою і відкритою буде ваша душа.