25.04.2021

Роковини аварії на ЧАЕС: фільми та серіали про Чорнобиль

Аварії на Чорнобильській АЕС у 2021 році виповнюється 35 років. “Київ Онлайн” пропонує переглянути документальні та художні фільми на тему.

Вибух на Чорнобильській АЕС – одна з найбільших техногенних катастроф в історії людства. Чимало митців неодноразово вдавалися до обговорення, щоб переосмислити трагедію, що сталася 26 квітня 1986 року, і зрозуміти, як одна весняна ніч перевернула не тільки долі людей, а й історію великої держави.

Окрім всім відомого серіалу «Чорнобиль» від HBO на цю тему було знято чимало гідних художніх і документальних фільмів. Пропонуємо подивитися їх напередодні 35-ї річниці чорнобильської трагедії. Однак варто пам’ятати, що творці художніх фільмів, навіть заснованих на реальних подіях, дають волю фантазії.

«Метелики» (2013)
Український міні-серіал, знятий Віталієм Воробйовим до 27-ї річниці чорнобильської аварії. Стрічка розповідає про історію кохання 10-класниці Алі і солдата Паші.

Наприкінці квітня 1986 року була прекрасна погода, а Алевтина зі своєю старшою сестрою Мар’яною вирішують навідати родичів у Прип’яті. У ніч на 26 квітня дівчата стають свідками вибуху на ЧАЕС. У перші години після катастрофи Мар’яна надає допомогу першим постраждалим у прип’ятській лікарні. Батько дівчат бере участь в ліквідації наслідків аварії.

Так як начальство не відпускає його до Прип’яті, щоб побачитися з доньками, він відправляє до них із запискою солдата Пашу. При першій же зустрічі молодята закохуються одне в одного і обіцяють не розлучатися ні за яких обставин. Надалі батько дівчинки гине під час ліквідації наслідків аварії, старшу сестру відправляють до Москви на лікування, а Прип’ять евакуюють. Аля і Паша залишаються практично зовсім самі в покинутому місті і величезній Зоні відчуження.

“Чорнобиль” (2019)
Мабуть, це найвідоміший серіал про події весни 1986 року. Перш ніж приступити до зйомок серіалу, його творець і сценарист Крейг Мейзін провів велику роботу з архівними матеріалами. Він хотів розповісти широкому загалу не тільки історію про катастрофу на ЧАЕС, ліквідації наслідків аварії і розслідуванні причин події, а й про брехню і пропаганду. Щоб яскравіше передати задум, поряд з реальними особистостями в міні-серіалі діють і вигадані персонажі.

В основу серіалу лягла історія академіка Легасова. Йому доручили розслідувати причини вибуху на Чорнобильській АЕС. За рік він наклав на себе руки, залишивши шість касет зі спогадами про те, що трапилося.

“У суботу” (2011)
Головний герой фільму, комсомольський працівник Валерій Кабиш, стає свідком пожежі на атомній станції. Щоб з’ясувати, в чому справа, він йде до начальства і мимоволі підслуховує розмову про те, що на станції сталася аварія. Однак городянам поки повідомляти про це годі було, щоб не викликати паніки. Щоб особисто переконатися, що реактор пошкоджений, Валерій сам йде до станції і бачить руйнування. У цей момент перед «маленькою людиною» встає моральний вибір – розповісти про те, що трапилося близьким, попередити їх або ж не сіяти паніку, як того вимагає начальство.

Дія фільму відбувається в 1980-х роках. І хоча в ньому прямо не йдеться, що мова йде саме про катастрофу на Чорнобильській АЕС, це чітко прочитується глядачами. За словами режисера Олександра Міндадзе, багато подій фільму були відновлені за щоденниками очевидців події. «В суботу» був включений до конкурсної програми 61-го Берлінського міжнародного кінофестивалю.


“Аврора” (2006)
Ця українська драма знята до 20-річчя катастрофи на Чорнобильській АЕС. Фільм розповідає про маленьку дівчинку Аврорі Недєліну, яка живе в дитячому будинку на околиці Прип’яті і мріє стати балериною. Щоб втілити свою мрію в життя, вона щодня відпрацьовує складні па. Її найближча людина – Тарас Савченко – працює на атомній станції.

«Голоси Чорнобиля» (2016)
Цей французький фільм знятий за книгою «Чорнобильська молитва» Світлани Алексієвич. Він розповідає історії свідків чорнобильської катастрофи: ліквідаторів, вчених, лікарів, істориків, військових, журналістів і простих жителів Прип’яті. Монологи прочитані професійними акторами. Візуальний ряд картини складають зняті в сучасному Чорнобилі ігрові епізоди.


«Голос Людмили» (2001)
У документальному фільмі Людмила Ігнатенко, дружина пожежного Василя Ігнатенка, розповідає історію свого життя. Вона згадує про знайомство з Віктором, їхнє життя в Прип’яті і про події в ніч катастрофи. Кадри інтерв’ю перемежовуються з кадрами кінохроніки і фотографіями з особистих архівів.


«Не хочу згадувати» (1996)
Цей документальний фільм підготовлений до 10-ї річниці аварії на ЧАЕС. У ньому ліквідатори діляться ще свіжими спогадами про весну 1986 року, про солдатів, які розчищали дах 4-го енергоблоку. Також можна побачити архівні кадри, зняті в перші дні і тижні ліквідації наслідків аварії на атомній станції. По суті, ця картина – перша спроба осмислити масштаби події в Чорнобилі.

«У десяту річницю аварії на Чорнобильській АЕС зібралися, щоб згадати про самому страшному етапі ліквідації наслідків аварії – ручному очищенні найбільш радіоактивно заражених ділянок зруйнованої станції – шестеро чоловіків. З великої групи професіоналів-атомників, які керували виходом людей в надвисокі поля радіації, в живих залишилися тільки вони. Тоді, в травні-листопаді 1986 року поряд з ліквідаторами працювала і знімальна група Студії. Унікальні кадри жорстко і правдиво передають атмосферу трагічних подій, неймовірним чином, об’єднав злочин і героїзм », – розповіли творці фільму. Фільм названий словами одного з його героїв: «Не хочу згадувати …, але забути не можу».


«Бабусі Чорнобиля» (2015)
Цей документальний фільм розповідає про жінок похилого віку, які повернулися до своїх домівок в Зоні відчуження після евакуації в 1986 році. Людей, які перелазили через колючий дріт і всіма правдами і неправдами намагалися потрапити в свої вже відселені села, називають самоселами. У 2017 році їх було 135 осіб.

Зі слів режисера Холлі Морріс, її вразив настрій бабусь ні за яких обставин не залишати свою батьківщину, яка для них важливіше небезпеки радіації і самотності. Незважаючи на важкі обставини і похилий вік, самосели зберегли рішучість, любов до життя і почуття гумору. Також Морріс додала, що під час зйомок найважчим для неї було постійно відмовлятися від маринованих грибочків і самогону, який постійно пропонували чарівні бабусі.

Раніше “Київ Онлайн” повідомляв, що драму-реквієм “Нація” зіграють у Прип’яті. До 35-х роковин Чорнобильської трагедії, 26 квітня, у Зоні відчуження виступатимуть актори Івано-Франківського драматичного театру.