02.04.2020

Микола Міхновський

Микола Міхновський

Дата народження – 31 березня 1873 року
Місце народження – село Турівка, Київщина
Дата смерті – 3 травня 1924 року
Кар’єра – громадський діяч
Зріст – 197
Сімейний стан – не одружений
Соцмережі – Вікіпедія

Біографія
Микола Іванович Міхновський народився в селі Турівка неподалік Прилук. Його часто називають однією з найзагадковіших постатей в українській історії, але водночас головним героєм революційних подій 1918 року.

Громадського діяча вважають високоосвіченим і досвідченим правником. Знайомі, друзі та історики запам’ятали його як блискучого промовця та організатора. Він був відповідальним українцем та категоричним у своїх принципах. Міхновський – засновник сучасного українського націоналізму.

Дитинство та юність
Село Турівка знаходились у 1873 році перебувало під управлінням Російської Імперії, адже входило у склад Полтавської губернії. Майбутній герой української нації народився в сім’ї православного священика. Останній належав до давнього козацького роду. Всупереч канонам батько майбутнього політика правив службу українською мовою.

Закінчив Прилуцьку гімназію Микола у 1890 році. Далі він вступив до Київського університету, де навчався на юридичному факультеті. Сім’я заборонила молодому хлопцю взяти за дружину єврейку. Внаслідок такого рішення він лишився самотнім.

У цей час значно поширюються у суспільстві марксистські настрої. Міхновський не був байдужий до національних ідей, розгорнувши діяльність, яка була спрямована на консолідацію прихильників ідеї самостійності України. Юність не стала для нього звичайним часом як для інших однолітків. Микола в цей час все більше думає про боротьбу народу за своє право жити вільно та не коритись загарбникам, які постійно захоплювали українські землі.

Політик заснував Українську народну партію (УНП), яка проголосила незалежність української держави своєю метою. Чоловік став головним ідеологом та провідником, автором програми УНП і інших партійних видань. Вони й стали фактично певними «каналами» для багатьох поколінь українських націоналістів.

Політична діяльність
Вже на початку ХХ століття Міхновський намагався вплинути на селян та заручитись підтримкою. В цей час він розпочинає боротьбу за голоси виборців Полтавщини. Політик-початківець провів від регіону декілька обранців до першої Державної думи. Вони були національно налаштовані, стали ядром української думської фракції.

Серед простого люду Микола Іванович був популярним. Його запам’ятали як успішного адвоката. Перемога у військовому суді на «Лубенському процесі» – одна з найбільш значимих у його правовій діяльності.

Під час Першої світової війни Міхновський перебував на Румунському фронті. На цьому напрямку бойових дій він знаходився до Жовтневого перевороту. На Батьківщину він повернувся 1917 року, оселився на Полтавщині.

Після переїзду до Києва, який на той час вже був окупований німецькими військами, у його біографії розпочалась нова сторінка. Разом з однодумцями з Української демократично-хліборобської партії він виступив проти політики Української Центральної Ради. представники політсили вирішили підтримати державний переворот 29 квітня 1918 року, але стосунки з гетьманом Павлом Скоропадським також виявилися досить важкими та непростими.

До Директорії у Міхновського було відверто негативне ставлення. На його думку, соціалістичне правління здатне спровокувати подальшу анархію. Такий режим міг спровокувати безлад у сільському господарстві та промисловості, а також стати причиною розкладу армії та розвалу функціонуючого адміністративного апарату. Подібна ситуація могла зробити Україну безсилою перед Росією, котра поступово ставала більшовицькою.

Смерть
Микола Міхновський без особливого успіху намагався виїхати за межі держави. Згодом вже знаменитий українець відправився на Кубань, розпочавши працювати у системі народної освіти. До Києва він повернувся навесні 1924 року. Політик очікував побачити значний розквіт українського життя, адже була оголошена українізація. Все ж він розчарувався в тому, що застав.

Смерть Міхновського досі не дає історикам спокою, адже має певну таємничість. Його було знайдено повішеним у садку на території садиби Володимира Шемета, де він довгий час квартирував. Причин смерті відомого громадського та політичного діяча обговорюють і фахівці сьогодні. Деякі з них вважають, що смерть Міхновського — справа рук НКВД. Цю версію офіційно так і не підтвердили у наш час.

Заповіді «українця-самостійника»
Микола Міхновський сформулював певні тези щодо існування України. Він вважав, що кожен, хто живе на українській землі забов’язаний захищати та боронити свободу та дбати про права інших.

– Одна, єдина, неподільна, від Карпат аж до Кавказу самостійна, вільна, демократична Україна — республіка робочих людей.

– Україна для українців! Отже, вигонь звідусіль з України чужинців-гнобителів.

– Не обкрадай власного народу, працюючи на ворогів України.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.