24.04.2021

Лазарева субота 2021: традиції та прикмети напередодні Вербної неділі

Православні в Україні відзначають цьогоріч Лазареву суботу 24 квітня. Це значне свято напередодні Вербної неділі, тому частина традицій дня пов’язана з підготовкою до нього.

Сьогодні згадують воскресіння праведного Лазаря, а також заготовляють гілки верби. У матеріали “Кив Онлайн” розповідаємо про те, як прийнято проводити цей день в церковній народної традиції.

Мета святкування Лазаревої суботи

Згідно біблейської легенди, святий Лазар жив зі своїми сестрами – Марфою і Марією в Віфанії, поруч з Єрусалимом. Ісус Христос часто гостював у цій благочестивій сім’ї.

Напередодні прибуття до Єрусалиму Ісус дізнався, що Лазар смертельно хворий. Він намагався якнайшвидше потрапити до нього, але живим він його вже не застав. Сестри сказали йому, що Лазар помер чотири дні тому. Його поховали в печері за іудейським звичаєм. Вхід до неї закривав величезний камінь. Христос прийшов до печери і сказав, що “є воскресіння і життя”, і той, хто вірить в нього обов’язково оживе.

Після цього він звелів відсунути величезний камінь, який загородив вхід до печери, і почав молитися. Після того, як він сказав: “Лазар! Йди геть”, до присутніх вийшов Лазар. На його руках і ногах були похоронна плащаниця, а лице перев’язане хусткою. Свідками воскресіння стали сестри Лазаря, іудеї та священнослужителі.

Лазар прожив ще три десятиліття. Він служив єпископом на Кіпрі, де і помер в похилому віці. Його тіло перемістили в підземеллі храму, який до цього дня існує і є місцем паломництва.

Звістка про диво поширилася по Іудеї. Коли Христос після цього в’їхав в Єрусалим верхи на віслюку, багато городян зустрічали його як царя, устеляючи його шлях пальмовими гілками. Значна частина людей дійсно почала вірити в Христа як в Сина Божого на землі, первосвященики задумали погубити месію.

Що прийнято робити в Лазареву суботу. Церковні і народні традиції

Церковний порядок. Сьогодні згадують про диво воскресіння, проводять день в молитві за здоров’я і зцілення близьких. А ось про матеріальні блага краще не молитися. Сьогодні читають такі молитви:

Увечері віряни відвідують церковну службу, на якій освячують вербні гілки. У народі їх вважають потужним оберегом від напастей і хвороб, хоча священик благословляє не власними гілки, а присутніх в храмі людей.

Народні звичаї

У цей день заготовляють вербу на Вербну неділю. Лазарева субота випадає на Великий піст, але в цей день заради свята допускається невелике послаблення.

Суворих правил і постять можуть їсти ікру риби і страви з рослинним маслом. Також дозволяється трохи церковного кагору.

У народній традиції під час церковних свят заборонялася будь-яка робота в домі – від прибирання до рукоділля, вишивки і ремонту одягу. Не можна було лаятися, лихословити, бажати зла, засуджувати, заздрити, влаштовувати гучні застілля. Прийнято було допомагати іншим.

З Лазаревої суботою пов’язано багато народних прикмет. Наприклад, вважалося, що не можна топтати упалі крихти зі столу, інакше буде біда.

Звертали увагу на змій і ящірок. Якщо вони вже показувалися з нір після зими, значить, холодів прийшов кінець і попереду теплі дні.
Якщо на вербах багато сережок – до багатого врожаю. До речі, крім верби в церкви в цей день могли освячувати горох, щоб він дав хороший урожай.

Раніше “Київ Онлайн” повідомляв, як як святити вербу в умовах карантину. Українці готуються святкувати Великдень 2021.